Výběr štěňátka – chovatelské stanice

25.6.2020
Kde najít chovatelskou stanici?

Před několika lety jsem stála před velkým rozhodnutím, které ovlivnilo můj dosavadní život. Ačkoli se může zdá, že je úplně jedno odkud si vezmete štěňátko, opak je pravdou. Už nikdy se nedá plně dohnat to, co štěně dostává u chovatele do dvou měsíců. Proto je výběr chovatelské stanice klíčový pro Vaše budoucí soužití se štěňátkem.

Když jsem začínala hledat štěňátko, obvolala jsem několik stanic a domluvila si osobní schůzku. Chovatelské stanice naleznete na stránkách klubu chovatelů málopočetných plemen – kchmpp. Na osobní schůzce poznáte budoucí matku štěňátek, poznáte její povahu a celkový vzhled amíčka. Někomu by se mohlo na úvod zdát, že jsou všichni stejní, bohužel dost jedinců se od standardu plemene liší nejen vzhledem, ale i povahou. Povaha amíčka, by měla být veselá, přívětivá, hravá a aktivní. O standardu plemene si přečtěte v dalším článku.

Velmi se setkávám s názorem, že nepotřebujeme mít štěňátko, které budeme mít za rodiče šampiony, když budeme mít pejska jako mazlícího člena rodiny a parťáka na sport. Výsledky z výstav Vám mohou napovědět, že úspěšný jedinec se co nejvíce přibližuje standartu plemene – tedy jak má amíček vypadat a chovat se, ale i také se zdravě pohybovat. Bohužel i zde existují výjimky – například na výstavy v Polsku nejezdí skoro žádní představitelé plemene a získat titul šampion není problém…

Při výběru chovatele pamatujte také na to, že kontakt s tímto člověkem nekončí nákupem štěněte. Svěřením štěňátka do Vaší péče začíná další kontakt, který potrvá do konce života Vašeho pejska a někdy i poté. Správný chovatel je vždy na dosah s radou či pomocí a nedává ruce pryč od prodaného štěňátka. Tito chovatelé se se štěňátky loučí v slzách, když ho svěřují novým majitelům a s nedočkavostí vyčkávají na první zprávy, kdy štěňátko dorazilo do nového domova a zvládlo první osamocenou noc bez matky. Nemějte to chovatelům za zlé, dávají vám část své psí duše.

Jaké štěňátko vybrat?

Jaké štěňátko z vrhu vybrat by Vám měl poradit chovatel. Povaha štěněte se projevuje už od útlého dětství. Dále se musí budoucí majitel rozmyslet, proč si psa pořizuje. Všechny zájemce předem upozorňuji, že americký bezsrstý teriér není 4 kg pes do kabelky! Někdo chce pejska na mazlíčka, sport, na společné cesty přírodou či výstavy. Pro každého zájemce je vhodnější nějaké jiné štěňátko a chovatel Vám s výběrem rád poradí. Jaké štěňátko si domu nevozte – hubené, nemocné, kulhající, se zažívacími problémy, s nemocnou kůží.

I když plánujete štěňátko v delším časovém horizontu je skvělé vybrat chovatelskou stanici s předstihem, ne vždy má chovatel štěňátka k odběru. Pokud zrovna neplánuje vrh, jistě Vám dobrý chovatel může pomoci s výběrem štěňátka z jiné chovatelské stanice.

 

Přeji hodně štěstí při hledání parťáka pro život.